تریدترید ارز دیجیتالترید در فارکسمقالات

تفاوت تحلیل گر و معامله گر

4.7/5 - (3 امتیاز)

تفاوت زیادی بین یک معامله گر و یک تحلیلگر بازار وجود دارد. تحلیلگران به کشف حقایق می پردازند و معامله گران به مدیریت ریسک. این دو مجموعه مهارت یک دنیا از هم فاصله دارند. تجربه ام ثابت کرده افرادی که سعی می کنند
در عین معامله گر بودن، تحلیلگر هم باشند معمولاً در محکم گرفتن هر دو سمت ریسمان شکست می خورند .

 

 • یک تحلیلگر و یک معامله گر توانایی همکاری با یکدیگر را دارند، اما قطعاً نقش آن ها متفاوت است. یک معامله گر پول به بازار تزریق می کند و عملکرد خود را به سادگی اندازه گیری می کند؛ اما هدف اصلی یک تحلیلگر درک و
  کشف آن چیزی است که ممکن است در بازارها رخ دهد. او حقایق را اندازه گیری می کند .

 

 • یک تحلیلگر قضاوت اشتباه خود را ضعف بازار می نامد. (این سهام پتانسیل سود بالائی داره، ولی بازار بهش توجهی نمیکنه)

 

 •  یک معامله گر هنگام اشتباه، معاملۀ خود را می بندد و به سمت فرصت معاملاتی بعدی حرکت می کند. امیدوارم آسیب کمی دیده باشد!! اشتباه، فرض اساسی برای یک معامله گر است. یک معامله گر زمانی که اشتباه می کند و از
  بازار خارج می شود، مایل است به اشتباه خود اعتراف کند؛ اما تحلیل گر به موقعیت معاملاتی بازکردۀ خود می چسبد تا فقط نشان دهد که درست گفته است!!! (من گفته بودم این طوری میشه، شما گوش نکردی)

 

 • یک معامله گر باید به هر هشداری واکنش نشان دهد و قواعد معاملاتی او می گوید: به اخبار توجه کن. بسیاری از تحلیل گران با بازار همراه می شوند و به جای تلاش برای کسب سود در تلاش اند تا حرف خود را به اثبات برسانند. (وقت بسیار زیادی را برای یادآوری پیش بینی های درست خود به دیگران صرف می کند) به همین دلیل آن ها معامله ای زیان ده را برای همیشه نگه می دارند.چراکه خروج آن ها از معامله با زیان، آن ها را مجبور به اعتراف اشتباهشان می کند!!! (من مطمئنم این سهام برمی گرده! حتی اگر ۰۵ % درصد دیگِ بریزه من بفروش نیستم، چون به این سهم و تحلیل خودم ایمان دارم)

 

 • تحلیل گران به مطالعۀ صنایع، شرکت ها و شرایط اقتصادی می پردازند. معامله گران (حداقل بیشتر معامله گران) ، به مطالعۀ رفتار قیمت ها می پردازند و کمتر به قیمت شرکت اهمیت می دهند. گاهی اوقات سهام یک شرکت زیان ده ۳
  برابر می شود و سهام یک شرکت سود ده یک سوم. مطمئناً برخی از تحلیل گران به خصوص تحلیل گران بنیادی در آن سهام زیان ده به هزاران علت وارد نمی شوند و فرصت کسب سود را از دست می دهند.)

 

 • هنگامی که یک تحلیلگر نظر خود را در مورد سهام یا وضعیت کلی بازار تغییر می دهد، آن را (تجدیدنظر در پیش بینی با توجه به تغییر عوامل بنیادی) نام می نهد. وقتی که یک معامله گر دیدگاه خود را در مورد دادوستد تغییر می دهد، آن را (انعطاف پذیری برای حفظ سرمایه و بقا) انعطاف پذیری برای حفظ سرمایه و بقا.

 

 

من یک چارتیست کلاسیک هستم. من به نمودارها به عنوان یک ابزار معاملاتی نگاه می کنم، نه روشی برای پیش بینی قیمت ها.

من باور نمی کنم که نمودارها بتواند آیندۀ قیمت را دقیقاً پیش بینی کند. من معتقدم که نمودارها می توانند فرصت های منحصربه فردی با نسبت بازده بالقوه به ریسک اندک فراهم کنند.

به نظر من این تنها ارزش واقعی نمودارها است. ایدۀ ایجاد سناریوهای بزرگ اقتصادی مبتنی بر یک نمودار کاملاً مضحک است.

واقعیت این است که بسیاری از آرایش های نموداری به خصوص الگوهای نموداری با مدت زمان کوتاه تر به موفقیت مطلوب نمی رسند.

به همین علت است که بسیاری از معامله گران تازه کار از نمودارها استفاده می کنند و پس از مدتی ادعا می کنند که نمودارها کارایی لازم را ندارد .

الگوهای نموداری ناکام می شوند و ظاهر آن ها تدریجاً به الگوهای نموداری جدید و بزرگ تر بدل می شود و این اتفاق دوباره و دوباره و دوباره رخ می دهد. من این روند را (بازتعریف نمودار) نام نهاده ام. مدت همۀ الگوهای نموداری عظیم از ۶ تا ۲۱ ماه است که از ده ها الگوی روزانۀ کوتاه مدت و صدها الگو با مقیاس زمانی کوچک تر که عمدتاً شکست خورده اند ساخته شده است.

درنهایت یک الگوی نموداری بالغ می شود و یک فرصت بزرگ سودآوری فراهم می گردد. این فرصتی است که به دنبال آن هستم.

 

من به دنبال نمودارهای خاص با نسبت بازده به ریسک ۱ به ۲، یا ۴ به ۲ یا حتی بالاتر هستم. من مطمئن نیستم که قیمت در روزها و هفته های پیش رو چه عملکردی دارد؛ اما مطمئن هستم این نسبت بازده به ریسک نتایج مثبتی به ارمغان خواهد آورد .

 

یکی از موانع ذهنی یک معامله گر تازه کار، ارتباط بین حقیقت یک بازار و کسب سود در یک عملیات معاملاتی است. این دو از هم منفصل هستند. توضیح این مفهوم اندکی دشوار است، اما همۀ سربازان خط مقدم این عرصه دقیقاً می دانند در مورد چه چیزی صحبت می کنم .

 

 

 

در آخر اگر از پیش بینی قیمت ها احساس غرور و افتخار می کنید، پس معامله کردن بدرد شما نمی خورد. اگر این چنین هستید، سراغ کاری بروید که شامل سفارشات خرید و فروش نباشد. شاید بتوانید به عنوان یک تحلیلگر کار پیدا کنید .

یک ضرب المثل دوست داشتنی می گوید : (هر فردی می تواند وارد بازار شود؛ اما چه کسی می داند دقیقاً باید چه زمانی خارج شود) این مثل نمونۀ بارزی از تلفیق دنیای معامله گری با دنیای تحلیل گری است. معامله گر تحلیل گر باشید.

 

در این مطلب نخواستم پا را از تفاوت بین معامله گر و تحلیل گر فراتر گذارده و به تفاوت بین تحلیل گران بنیادی و تکنیکی بپردازم و ایرادات عمدۀ آن ها نظیر تعصب، تکبّر و خودرایی را نقد کنم! اما در مقدمۀ کتاب دایره المعارف الگوهای نموداری توماس بولکوفسکی تلویحاً به بخشی از آن ها اشاره کرده ام! هدفم هم نقد یک جانبه و یک سویه نبود، لطفاً با ذهنی باز این مطالب را مطالعه فرمایید !

 

 

 

 

پیوند کوتاه : https://www.shamohsen.net/?p=604

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *